فروش و خدمات تجهیزات الکترونیک دانفوس

نحوه جوشکاری شیر انبساط الکترونیک ETS کالیبری دانفوس

نحوه جوشکاری شیر انبساط الکترونیک ETS کالیبری دانفوس

how to braze ETS colibri
گرم کردن لوله و محل اتصال و سپس جوشکاری ETS کالیبری در زیر یک دقیقه

به شما برای انتخاب شیر انبساط الکترونیک ETS کالیبری دانفوس تبریک می گوییم. ETS کالیبری یک شیر انبساط الکترونیک با کارایی بسیار بالا می باشد.

در این جا می خواهیم که به شما نشان دهیم چقدر آسان و سریع می توانید این شیر را نصب نمایید. همانطور که احتمالاَ می دانید ETS کالیبری، شیر انبساطی است که مرهون طراحی منحصر به فرد خود، بسیار کوچک و سبک می باشد.

توصیه می کنم برای قرار دادن درست شیر انبساط ETS کالیبری بر روی لوله، مطلب آموزشی «جهت درست نصب ETS کالیبری بر روی خط مدار» را مطالعه نمایید.

حال بیایید ببینیم که جوشکاری این محصول چگونه انجام می شود. همانطور که مشاهده خواهیم کرد برخی تفاوت های کوچک اما حیاتی بین ETS کالیبری و شیر انبساط های الکتریکی قدیمی وجود دارد. با وجود این ویژگی های گنجانده شده در ETS کالیبری، می توان جوشکاری آن را سریع، آسان و اقتصادی انجام داد.

جوشکاری ETS کالیبری

لوازم مورد نیاز برای جوشکاری ETS کالیبری
مواد لازم برای جوشکاری ETS کالیبری

در شکل بالا مواد لازم برای جوشکاری را مشاهده می کنید که عبارتند از سیم جوش (لحیم)، نازل و مقداری آب.

در جوشکاری ETS  کالیبری مهم است که از سیم جوش، نازل و اندازه اتصالات مناسب برای جوشکاری استفاده کنید.

از شیر انبساط شروع کنید. مطمئن شوید که تمام اتصالات با اندازه مناسب باشند.

Bimetal ETS calibri
فلز استیل ضد زنگ در بیرون و فلز مس در داخل ETS کالیبری باعث سهولت و سرعت در جوشکاری می شود.

همانطور که می دانید ETS کالیبری دارای اتصال بای متال (از جنس دو فلز متفاوت) است.

فلز استیل ضد زنگ در بیرون و فلز مس در داخل آن قرار دارد. این امر باعث می شود که فرآیند جوشکاری بسیار سریع انجام شود به این دلیل که هدایت گرمایی اتصال بای متال در مقایسه با  اتصال مسی خالص پایین تر است. سرعت و سهولت در جوشکاری یک مزیت عمده به شمار می آید. زیرا دیگر نیازی به پوشاندن شیر انبساط با پارچه نمدار در طی جوشکاری نیست.

همچنین داشتن اتصال بای متال باعث صرفه جویی در زمان نیز می شود- حدود 30% در مقایسه با شیر با اتصال مس به مس. علاوه بر این کیفیت و قابلیت اطمینان جوش نیز افزایش می یابد.

در شیرهای قدیمی از اتصال مسی شیر انبساط به لوله مسی استفاده می شود. اتصال بای متال ETS کالیبری باعث می شود که شما همچنان دو فلز همجنس در زمان انجام جوشکاری داشته باشید. ما سیم جوش سیلفوس (Silfos) 5-15% را برای اطمینان و همینطور کم هزینه بودن پیشنهاد می کنیم.

در زمان جوشکاری توصیه می کنیم که از گاز محافظ همانند نیتروژن استفاده کنید. این امر باعث می شود که حین جوشکاری هیچ اکسیدی در داخل لوله تشکیل نشود.

نازل مناسب
استفاده از نازل مناسب با نوع ETS کالیبری

اطمینان حاصل کنید که از نازل مناسب با اندازه شیر انبساط ETS کالیبری برای جوشکاری استفاده می نمایید.

برای شیرهای کوچک تر همانند ETS 12C و ETS 24C بهتر است که از سرپیک با نازل تک استفاده کنید (نازل جوش 3-4 mm). برای شیرهای بزرگتر همانند ETS 50C و 100C نازل های چند شعله بهتر می باشد. برای شیرهای کالیبری ETS 50C و 100C ما نازل جوش 6-9 mm و برای نازل تک نیز اندازه 3-4 mm را توصیه می کنیم.

قبل از جوش حتما کالیبری را بصورت درست بر روی خط لوله قرار دهید. بایستی که شیر انبساط ETS کالیبری حداقل در بازشدگی 50% و یا بطور ایده آل در بازشدگی 100% (کامل) قرار داشته باشد. شیر انبساط های کالیبری که مستقیماَ از دانفوس می آیند همواره بصورت کاملاَ باز هستند و آماده جوشکاری هستند.

در سیستم هایی که فقط یک جهت جریان سیال وجود دارد حتما شیر انبساط کالیبری را در جهت جریان نرمال قرار دهید.

کلاهک محافظ کابل M12
کلاهک محل اتصال کابل M12 را قبل از جوشکاری بردارید.

قبل از جوشکاری، کلاهک محل اتصال کابل M12 را بردارید. توصیه می کنیم داخل لوله را با گاز نیتروژن پر کنید و فشار سیستم را خالی نمایید.

گرم کردن لوله قبل از نصب شیر انبساط الکترونیک
وقتی که شروع به جوشکاری می نمایید ابتدا لوله مسی را برای 20 الی ماکزیمم 30 ثانیه گرما دهید.

سه پارامتر مهم در جوشکاری عبارتند از زمان، دما و سرعت جریان گاز در سرپیک. از میزان شعله کم برای جوشکاری شیر استفاده نمایید. وقتی که شروع به جوشکاری می نمایید ابتدا لوله مسی را برای 20 الی ماکزیمم 30 ثانیه گرما دهید. سپس شعله را به سمت محل اتصال بای متال حرکت دهید و آن را برای حدود 10 یا ماکزیمم 15 ثانیه حرارت دهیدو جوشکاری را انجام دهید.

همواره شعله را از شیر انبساط دور نگه دارید و شعله را در اطراف محل اتصال حرکت دهید تا مطمئن شوید که حرارت یکدست پخش می شود.  گرمای بیش از حد ممکن است بر روی عملکرد شیر تاثیر بگذارد.

بریزکاری شیر انبساط کالیبری
انجام جوشکاری بعد از گرم کردن لوله

تا آنجا که امکان دارد دمای شیر را پایین نگه دارید. دما را در محل اتصال زیر دمای 150 درجه سانتیگراد نگه دارید. جهت شعله را همواره از شیر انبساط دور نگه دارید. جریان گاز محافظ بایستی همواره از جهت مخالف نقطه جوشکاری باشد. دلیل آن را می توان راحت متوجه شد زیرا به این ترتیب ما می توانیم حرارت را از شیر انبساط دور کنیم.

بکارگیری آب
استفاده از آب برای خنک سازی کالیبری بعد از انجام جوشکاری

بعد از جوشکاری می توانید کمی آب در محل اتصال بریزید تا اثر گرما را بر روی بدنه شیر کاهش دهید. از این روش بسیاری از تکنسین های جوشکاری معتبر استفاده می کنند. به هر حال اگر می خواهید که از آب در محل اتصال بین لوله مسی و قسمت بای متال شیر استفاده کنید حدوداَ 10 ثانیه صبر کنید تا به اتصالات اجازه دهید که به دمای جدید سازگار شود. توجه کنید که استفاده از آب بلافاصله بعد از جوشکاری ممکن است که به محل اتصال جوش داده شده آسیب بزند. بنابراین حتماَ مدتی صبر کنید و سپس آب سرد را در محل اتصال بریزید. اما بر روی قسمت جوشکاری شده آب نریزید. جوشکاری را فقط توسط یک جوشکار فنی معتبر و ماهر انجام دهید. 

بیایید نگاهی به نحوه جوشکاری یک شیر ETS کالیبری بزرگ بیندازیم. گام های اصلی همان موارد قبلی هستند جز اینکه نیاز به اندازه نازل بزرگتر دارید. همچنان همان محدودیت زمانی گفته شده را دارید یعنی گرمادهی لوله برای ماکزیمم 30 ثانیه و ماکزیمم 15ثانیه در محل اتصال بای متال. اگر مدت جوشکاری بیشتر از 15 ثانیه طول خواهد کشید حتما قبل از جوشکاری از یک پارچه مرطوب دراطراف شیر استفاده کنید.

از مقدار مناسب مواد سیم جوش در محل اتصال جوشکاری استفاده کنید. بایستی بتوانید که به خوبی شیب داخلی را در محل جوش مشاهده کنید. اگر که از سیم جوش زیاد در محل جوشکاری استفاده کنید اتصال جوشی به سمت بیرون میزند. نه تنها باعث هدر رفتن سیم جوش و هزینه می شود بلکه اتصال جوشی را نیز ضعیف می کند.

اثر عدم استفاده از گاز محافظ
اثر عدم استفاده از گاز محافظ بر روی لوله

بیایید  دو لوله اتصال جوشی با و بدون گاز محافظ یعنی نیتروژن را با هم مقایسه کنیم. مشاهده خواهید کرد که در جوشکاری با گاز محافظ، داخل لوله عاری از اندود دوده و تمیز خواهد بود. اما در حالت بدون گاز محافظ، اثرات اکسیداسیون و سوختگی در داخل لوله مشاهده می شود.

باز هم تاکید می کنیم برای قرار دادن صحیح ETS کالیبری بر روی لوله مطلب آموزشی «جهت درست نصب ETS کالیبری بر روی خط مدار» را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
    0
    جهت دریافت پیش فاکتور ابتدا ازمنوی حساب کاربری وارد و یا عضو شوید
    سبدخریدخالیستبازگشت به فروشگاه