فروش و خدمات تجهیزات الکترونیک دانفوس

آشنایی با هواساز و اتوماسیون آن

آشنایی با هواساز و اتوماسیون آن

اجزای هواساز - AHU
اجزای اصلی یک هواساز (AHU)

یکی از دستاوردهای بشر در زمینه تهویه هوا (Air Conditioning) ، واحد هواساز (Air Handling Unit , AHU) است.  امروزه هواسازها چند منظوره بوده و تقریبا در همه ساختمان های مهم واحد هواساز وجود دارد.

از جمله کاربردهای هواساز می توان به سرمایش، گرمایش، ایجاد هوای تازه و نیز فیلتر کردن هوا اشاره کرد. هواساز قابلیت انجام این موارد را بصورت همزمان نیز دارد.

 

دمپر یکی از بخش های هواساز است که میزان هوای ورودی و خروجی را تنظیم می کند.

به حرکت در آوردن فن توسط الکتروموتور انجام می شود. توان الکتروموتور با ظرفیت هوادهی و افت فشار ارتباط مستقیم دارد. بسته به اینکه سرعت فن در هواسازها ثابت یا متغیر باشد به دو دسته CAV (سرعت فن ثابت) و VAV (سرعت فن متغیر) تقسیم می شوند.

اتوماسیون هواساز

امروزه همه چیز به سمت خودکار سازی و هوشمندسازی پیش می رود. بطور مثال سیستم های اتوماسیون ساختمان ها (Building Automation Systems) یا BAS یک دسته از آنها می باشد. نفوذ کامپیوتر و برق در صنایع مختلف برای هوشمند سازی و خودکارسازی اجتناب ناپذیر شده است.

با استفاده از اتوماسیون دستگاه های هواساز می توان عملکرد بهتری را در فضای تحت پوشش آن بدست آورد.

تجهیزات لازم برای اتوماسیون و هوشمند سازی هواساز (AHU)
اجزای هواساز و اتوماسیون و هوشمندسازی
برخی بخش های قابل اجرا برای اتوماسیون هواساز

هرچه طراحی و اجرای اتوماسیون هواساز دقیق تر باشد راندمان، طول عمر دستگاه و عملکرد آن بهتر و بیشتر خواهد بود.

اگر هواساز از نوع انبساط مستقیم (DX) باشد آنگاه توانایی هواساز برای ایجاد سرمایش بیشتر خواهد شد. ضمن اینکه با این روش می توان رطوبت گیری را انجام داد. در مدت زمان کمتری می تواند تغییر دما را ایجاد کند. اتوماسیون هواساز نیز می تواند دقیق تر باشد . این نوع هواساز بیشتر در صنعت کاربرد دارد.

♦  در مقاله بعد در مورد اینکه « کنترلر چگونه شیر انبساط را کنترل می کند؟» صحبت خواهیم کرد و متوجه خواهید شد که چگونه شیر انبساط با استفاده از کنترلر می تواند بصورت هوشمند به تغییرات بار کاری پاسخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
    0
    جهت دریافت پیش فاکتور ابتدا ازمنوی حساب کاربری وارد و یا عضو شوید
    سبدخریدخالیستبازگشت به فروشگاه