فروش و خدمات تجهیزات الکترونیک دانفوس

سابکول چیست؟

سابکول چیست و چرا در تبرید به سابکول نیاز داریم؟

سابکول subcool

سابکول (فوق سرد) شدن مبرد در کندانسور

سابکول (SUBCOOL)، خنک تر کردن مبرد پایین تر از دمای اشباع  است.

 بعد از تراکم صورت گرفته در کمپرسور، مبرد خروجی از کمپرسور همچنان سوپرهیت است. دمای سوپرهیت خروجی برای گازهای مختلف، متفاوت است. مانند دمای سوپرهیت گاز R22=90˚C ، R507C, R407C, R134a=80˚C .

گاز سوپرهیت خروجی از کمپرسور با دما و فشار بالا وارد کندانسور می شود. به دلیل اینکه دمای محیط کندانسور خنک تر از دمای گاز سوپرهیت ورودی است ،گاز شروع به تبادل حرارت با هوای بیرون کندانسور می نماید. به این ترتیب گاز مجدداَ به دمای  اشباع می رسد و شروع به تقطیر می نماید. مبرد، گرمای نهان خود را از دست می دهد و مایع تا انتهای کندانسور حرکت می نماید. در ادامه حرکت در قسمت پرفشار مدار ( قسمت بعد از کندانسور تا قبل از شیر انبساط)، مایع باز هم گرمای خود را ازدست داده ولی این بار گرمای محسوس است و در خروجی کندانسور مایع سابکول به سمت رسیور (مخزن مبرد مایع) حرکت می کند.

مثال : اگر گاز R22  مبرد سیکل باشد، دمای رانش کمپرسور 60 درجه سانتی گراد و دمای سوپرهیت خروجی از کمپرسور 90 درجه سانتی گراد باشد ، مبرد در حین ورود به کندانسور و تبادل حرارت با محیط اطراف کندانسور به دمای اشباع 60 درجه سانتی گراد می رسد تا تمام گاز ورودی به کندانسور تقطیر شود. بعد از تقطیر کامل، همچنان مبرد مایع با محیط تبادل حرارت می کند تا تمام مبرد به مایع کامل تبدیل گردد. دمای مبرد به 55 درجه سانتی گراد می رسد که از این جا به بعد مایع مبرد سابکول شده است. بعد از این فرایند ها است که دیگر مایع مبرد در محدوده سابکول در حال کاهش دما می باشد ( دمای 55 درجه سانتیگراد و پایین تر از آن) تا اینکه از شیر انبساط فشار شکنی شده و مبرد فرآیندهای بعدی خود را در سیکل تبرید تجربه کند.

فواید سابکول در تبرید

در صورتی که حباب بخار وارد مبرد شود، کاهش ظرفیت شیر انبساط و در نتیجه کاهش ورود مایع مبرد به اواپراتور صورت می گیرد. این امر موجب کاهش بازدهی سیستم و پدیده کاویتاسیون در شیر انبساط می شود. برای جلوگیری از این فرایند مخرب در سیکل بایستی از وجود سابکول در خروجی کندانسور اطمینان حاصل کرد. زیرا در قسمت سابکول مدار، هیچ بخار مبردی وجود نخواهد داشت.

اهمیت دادن به فرآیند سابکول کمتر از سوپرهیت نبوده و طریقه بدست آوردن دمای سابکول مانند سوپرهیت می باشد . همانطور که سوپرهیت به معنای عدم وجود مایع در مبرد است ( تماماَ بخار)، سابکول نیز به معنای عدم وجود بخار در مبرد می باشد ( تماماَ مایع).

اطمینان از سابکول در تبرید با کمک محصولات دانفوس

بدست آوردن دمای سابکول با کمک کنترلرها و سنسورهای دقیق دانفوس و شیرهای انبساط به روز شده دانفوس با دقت زیاد قابل انجام است و به این ترتیب از عدم وجود مایع در کمپرسور و عدم وجود گاز در شیر انبساط اطمینان حاصل می شود. ست های کامل کنترلر و شیر انبساط دانفوس بدون اتلاف وقت، سیستم را آنالیز می نماید و مشکلات احتمالی به سرعت مشخص می شود. بعد از مشخص شدن عیب، گروه تعمیر و نگهداری می توانند به سرعت وارد عمل شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
    0
    جهت دریافت پیش فاکتور ابتدا ازمنوی حساب کاربری وارد و یا عضو شوید
    سبدخریدخالیستبازگشت به فروشگاه